Co to jest rekuperacja i do czego służy.

Zacznijmy od tego, że rekuperacja to nie jest urządzenie, jest to proces, w którym następuje odzysk energii cieplnej (ciepła lub zimna) w wyniku wymiany powietrza. Ciepłe powietrze z wnętrza budynku jest wyciągane, w tym samym czasie zasysane jest zimniejsze powietrze z zewnątrz. Oba strumienie spotykają się w rekuperatorze, gdzie następuje wymiana ciepła. Ogrzane świeże powietrze wdmuchiwane jest do budynku, a stare, z którego odzyskano ciepło wydmuchiwane jest na zewnątrz. Tak w dużym skrócie wygląda proces rekuperacji.


Do czego służy rekuperacja?

Rekuperacja używana jest w nowoczesnych systemach wentylacyjnych. Fachowo nazywa się to wentylacją mechaniczną. Zastępuje ona tradycyjną wentylację grawitacyjną. Ten rodzaj wentylacji zalecany jest w budynkach po termoizolacji i wręcz obowiązkowy w budynkach, w których nie da się otworzyć okien, na przykład wieżowcach. (Więcej o rekuperacji na stronie https://kli-mat.com/wentylacja/rekuperacja/)

Co to jest rekuperator?

Rekuperator jest to serce mechanicznego układu wentylacyjnego. Umożliwia on wymianę i odzysk ciepła z powietrza. W skład rekuperatora wchodzą:

  • przynajmniej dwa wentylatory,
  • wymiennik ciepła,
  • automatyka sterująca,
  • filtry powietrza,
  • urządzenia wspomagające takie jak by pass,
  • nagrzewnica
  • system chroniący przed zamarzaniem.

Czy rekuperacja się opłaca?

Zdania w tej kwestii są podzielone, założenie wentylacji wyposażonej w rekuperacje generuje znacznie większe koszty początkowe niż zwykła wentylacja grawitacyjna. Potrzebuje do pracy dostępu do prądy elektrycznego, częstego serwisowania i wymiany filtrów. W zamian może obniżyć koszty ogrzewania nawet o połowę. Najprostszym sposobem na odpowiedź na pytanie, czy rekuperacja się opłaca było by obliczenie wszystkich tych kosztów na podstawie konkretnego budynku, sposobu jego ogrzewania czy wybranej instalacji.