usługi szpachlowania

Dlaczego szpachlowanie ścian najlepiej zlecić fachowcowi?

Szpachlowanie to kluczowy etap prac remontowych, który ma znaczący wpływ na estetykę i trwałość wykończenia ścian. Chociaż może się wydawać prostą czynnością, w rzeczywistości wymaga precyzji, doświadczenia i odpowiednich technik, aby uzyskać idealnie gładką i równą powierzchnię. Z tego powodu, zlecenie szpachlowania ścian fachowcowi może być zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż samodzielne wykonywanie tej pracy. Oto trzy główne powody, dla których warto skorzystać z usług profesjonalisty:

Czytaj dalej

Luksusowe kuchnie a ekologia: Zrównoważone trendy w projektowaniu

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej i troski o środowisko naturalne, luksusowe kuchnie podążają za trendami zrównoważonego rozwoju. Tradycyjnie postrzegane jako symbole przepychu i nadmiernego konsumpcjonizmu. Dzisiejsze ekskluzywne kuchnie są projektowane z myślą o minimalizacji wpływu na środowisko naturalne, jednocześnie zachowując swój luksusowy charakter.

Czytaj dalej

Prace remontowo-budowlane – Jak szukać wykonawcy

Prace remontowo-budowlane wybór odpowiedniego wykonawcy to kluczowy czynnik wpływający na sukces remontu lub budowy. Dobry fachowiec zapewni wysoką jakość wykonania prac, dotrzyma terminów i zmieści się w założonym budżecie. Jak zatem znaleźć rzetelną i doświadczoną ekipę remontową?

Czytaj dalej

Remont mieszkania co zrobić samemu a co zlecić fachowcom?

Remont mieszkania to zadanie, które może przynieść wiele satysfakcji, ale też wymaga odpowiedniego planowania i organizacji. Decyzja o tym, które prace można wykonać samodzielnie, a które należy zlecić fachowcom, jest kluczowa dla powodzenia całego projektu. W tym artykule omówimy kilka czynności, które możesz samodzielnie podjąć oraz te, które lepiej powierzyć profesjonalistom.

Czytaj dalej

Co to jest rekuperacja i do czego służy.

Zacznijmy od tego, że rekuperacja to nie jest urządzenie, jest to proces, w którym następuje odzysk energii cieplnej (ciepła lub zimna) w wyniku wymiany powietrza. Ciepłe powietrze z wnętrza budynku jest wyciągane, w tym samym czasie zasysane jest zimniejsze powietrze z zewnątrz. Oba strumienie spotykają się w rekuperatorze, gdzie następuje wymiana ciepła. Ogrzane świeże powietrze wdmuchiwane jest do budynku, a stare, z którego odzyskano ciepło wydmuchiwane jest na zewnątrz. Tak w dużym skrócie wygląda proces rekuperacji.

Czytaj dalej

ocieplanie pianką PUR

Jak wygląda ocieplanie pianką PUR?

Każdy inwestor wie, jak ważne podczas budowania domu jest zadbanie o odpowiednie jego ocieplenie. Nie tylko wpływać ono będzie na komfort życia w danym budynku, lecz przede wszystkim jakość ocieplenia będzie miała bezpośrednie przełożenie na ekonomiczność utrzymywani danego gospodarstwa domowego. Ostatnimi czasy coraz większą popularność zyskuje ocieplanie pianką PUR, która coraz skuteczniej wypiera z rynku stosowane jeszcze do niedawna technologie oparte na styropianie czy też wełnie mineralnej. Jakie są najważniejsze zalety tego rozwiązania i jak wygląda szczegółowo ocieplanie pianką tego typu?

Ocieplanie pianką PUR — najważniejsze zalety

Pianka PUR to rewelacyjny materiał termoizolacyjny, który charakteryzuje się wieloma zaletami w naprawdę różnym zakresie oddziaływania. Przede wszystkim wspomnieć trzeba tu o najważniejszej jej cesze, czyli wysokiej skuteczności działania. Pianka tego rodzaju doskonale przylega do powierzchni, na której jest położona, a także skutecznie wypełnia wszelkie szczeliny konstrukcji. Powoduje to, że charakteryzuje się ona rewelacyjną skutecznością działania, czyli jej stopień termoizolacji jest naprawdę wysoki. Oczywiście przekłada się to na znacznie niższe rachunki za ogrzewanie.

Innego typu ważną zaletą jest to, że dzięki takiej piance możliwe jest skuteczne wyciszenie hałasów dochodzących z zewnątrz, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby np. zamieszkać na poddaszu, które jest taką pianką ocieplone. Dodatkowo wiedzieć trzeba to, że pianka ta nie przepuszcza wilgoci, a także jest ognioodporna. Jest to bardzo ważne, ponieważ wiele osób ma pewne obawy stosując takiego rodzaju materiał w swoim domu. Na sam koniec warto jeszcze wspomnieć, że tego typu pianka jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Nie generuje ona żadnych szkodliwych oparów i substancji, które mogłyby powodować nieprzyjemny zapach czy też podrażnienie dróg oddechowych.

Więcej o ocieplaniu pianką https://gawterm.pl/ocieplanie-pianka/

Jak stosowane jest ocieplanie pianką PUR?

Jak więc widać po powyższym opisie, ocieplanie pianka PUR ma naprawdę wiele interesujących zalet. Zanim jednak podejmie się decyzje o wyborze takiego rozwiązania, trzeba jeszcze wiedzieć, jak wygląda kwestia nakładania pianki. Jest to bardzo ważne, ponieważ jak się okazuje, może stanowić dość sporą wadę.

O co w tym wypadku chodzi? Jak można się domyślić oczywiści o cenę. Pianka PUR nie jest nakładana jak np. wełna mineralna, lecz jest natryskiwana przy pomocy specjalnego agregatu. Sprawia to, że choć jest to bardzo szybkie i ocieplenie całego dachu można wykonać w ciągu jednego dnia, to jednak jest to również bardzo drogie. O ile sama pianka jest w dość przeciętnej cenie, to już jednak wynajęcie odpowiedniej ekipy monterskiej bywa kosztownym przedsięwzięciem.

KBB Orso

Układanie membrany wysokoparoprzepuszczalnej

Kanon usług dekarskich dotyczy zarówno działań częściowych, jak też zadań obejmujących całą konstrukcję dachu. W przypadku membran paroprzepuszczalnych są to zwykle prace stanowiące część danej realizacji, ponieważ membrana jest warstwą pośrednią, leżącą na termoizolacji a pod konstrukcją z kontrłat i łat lub na pełnym deskowaniu, natomiast w przypadku dachów tworzonych od więźby – na krokwiach. Wszystkie te warstwy powinien układać doświadczony dekarz, ponieważ od prawidłowego wykonania zależy wiele istotnych funkcji dachu. Dziś nieco więcej o samym procesie montażu.

Różne konstrukcje dachów, ta sama dokładność usług dekarskich

Dobrze ułożona i optymalnie zamocowana membrana pozwala skutecznie odprowadzać parę wodną zbierającą się tuż pod pokryciem dachowym oraz chronić przed wnikaniem wilgoci i wychłodzeniem od wiatru z zewnątrz. Współczesne wersje składają się z materiałów o parametrach spełniających wymogi niemal każdej konstrukcji dachowej.

Wykonując takie usługi dekarskie należy przestrzegać kilku istotnych zasad.

1. Montaż pasów poziomych rozpoczyna się od dolnej krawędzi dachu (okapu w dachach okapowych).

 • Pozwala to stworzyć całość, w której łączenia zapobiegają wnikaniu wilgoci pomiędzy poszczególne pasy membrany.
 • Ta koncepcja jest tym bardziej ważna, gdy dach pozostanie czasowo bez pokrycia, również w trudnych warunkach pogodowych.

2. Układanie prostopadłe, czyli montaż pasów pionowych również jest praktykowany i zasadny, spełnia określone zadania.

 • Jest wygodniejszy podczas wymiany pokrycia dachowego oraz wielu modernizacji czy napraw. Połać dachowa nie musi być wtedy odsłonięta w całości.
 • Idealnie współgra z pokryciami dachowymi w postaci długich arkuszy blachy, na przykład blachą trapezową oraz blachodachówką z arkusza.

3. Miejsca wymagające dodatkowej uwagi należy zabezpieczyć podwójnymi pasami membran, aby były równie dobrze chronione i tak samo funkcjonalne.

 • Do pasa nadrynnowego należy przykleić dolną krawędź membrany, aby skropliny mogły swobodnie spływać do rynny.
 • W koszach dachowych oraz innych zagłębieniach będących połączeniem połaci niezbędne jest dodatkowe wzmocnienie w postaci dwóch lub trzech pasów membrany.
 • Części skrajne, głównie kalenica oraz naroża, nie wymagają stosowania przerwy wentylacyjnej, zatem zachowana jest ciągłość membrany i wzmocniona dodatkowymi pasami.

Równie dużej staranności i dokładności wymaga układanie membran wokół okien i wyłazów dachowych (okna są na poddaszach użytkowych, wyłazy – na nieużytkowych, zwanych strychem), a także wokół komina. Dlaczego?

Kluczowa rola rynienek odwadniających

W tych miejscach przerwana jest ciągłość warstw membran dachowych, dlatego konieczne staje się stworzenie warunków do swobodnego odpływania skroplonej pary wodnej. W tym celu z samej membrany lub z blachy tworzone są nad oknem dachowym/wyłazem dachowym i nad kominem specjalne rynienki odwadniające, pozwalające odprowadzać wilgoć na zewnątrz.

Sama membrana wyprowadzana jest po brzegu na wysokość 10 – 15 cm, konieczne jest jej solidne przytwierdzenie. W przypadku okna/wyłazu mocowanie odbywa się z użyciem zszywek, natomiast do brzegów komina stosuje się odpowiednie kleje.

W każdym z tych przypadków niezbędnym elementem jest również zastosowanie dodatkowych obróbek. Dla okien i wyłazów są one tworzone przez producentów jako standardowy element danego systemu okiennego, natomiast obróbkę komina dekarz wykonuje z taśm kominowych lub z blachy. Są to standardowe usługi dekarskie.

To jest ważne dla ścian bezpośrednio przy połaciach dachowych

Aby dach był odpowiednio uzupełniony jako całość, uwagę zwracają również ściany wystające poza obrys połaci, głównie ściany szczytowe oraz lukarny z zamontowanym pionowo oknem. Tutaj również pas membrany należy wyprowadzić ku górze na wysokość 10 – 15 cm, lecz ostateczna obróbka odbywa się jeszcze po ułożeniu pokrycia dachowego.

Membranę wystającą poza obrys dachówek czy blachy dachowej zabezpiecza się obróbkami w postaci taśm dekarskich lub odpowiednio dociętych obróbek blaszanych, które zapobiegają przenikaniu wody deszczowej, roztopów śniegu oraz silnych podmuchów wiatru do głębszych warstw dachu. Z usługami dekarskimi wiąże się zatem zawsze wiele dodatkowych czynności, które mogłyby umknąć podczas samodzielnego nieprofesjonalnego zabezpieczania dachu membraną paroprzepuszczalną.

Współczesne usługi dekarskie to szerokie spektrum możliwości

Dostępność membran dachowych oraz ich różnorodność to cechy, które pozwalają wykonać wiele usług dekarskich w ramach jednej serii komponujących się ze sobą materiałów danego producenta. Tak jest również, gdy mowa o membranach wysokoparoprzepuszczalnych. Dawniej nieznane, obecnie stanowią kluczową warstwę wielu realizacji. I co najważniejsze, świetnie spełniają swoje zadanie.

projektant wnetrz

Jak zostać projektantem wnętrz

Projektant wnętrz to zawód, który kojarzy się z dużymi zarobkami i estetyką urządzonego pomieszczenia. Prawda jest jednak taka, że owszem są to pewne plusy tej pracy, jednak wiąże się ona również z dużą odpowiedzialnością, wyobraźnią przestrzenną i poświęceniem. Nie każdy nadaje się do wykonywania tego zawodu, a żeby zostać architektem wnętrz należy sprostać wielu wyzwaniom.

Ścieżka edukacji architekta wnętrz Białystok

sypialnia od architektaBy stać się architektem wnętrz Białystok, trzeba ukończyć określone studia kierunkowe. Jeśli interesuje nas projektowanie wnętrz, najlepiej zdecydować się na Politechnikę Białostocką. Do wyboru jest wydział architektury i kierunek architektura wnętrz.

 • Jednak zanim zainteresowany będzie chciał zacząć studia na tej uczelni, musi sobie zdawać sprawę z tego, że nie jest to łatwy kierunek i wiąże się z dużymi wydatkami.
 • Na tym kierunku wiele prac wykonuje się też poza zajęciami, przygotowując liczne projekty, makiety, wydruki.
 • Osoba, która w przyszłości chce być dekoratorem wnętrz, powinna też interesować się rysunkiem.

Predyspozycje osoby zainteresowanej projektowaniem wnętrz

Studia na wydziale architektury to nie wszystko. Osoba, która chce zostać projektantem wnętrz, powinna mieć do tego predyspozycje. Koniecznym wymaganiem jest wyobraźnia przestrzenna, zdolność analitycznego myślenia, czy posiadanie umiejętności manualnych. Przyszły architekt musi również doskonale znać programy, za pomocą których będzie prezentować trójwymiarowe projekty wnętrz.

Projektant wnętrz cały czas się uczy

Nawet będąc osobą niezorientowaną w temacie aranżacji wnętrz, można zdać sobie sprawę z tego, jak często zmieniają się trendy w urządzaniu przestrzeni.

Architekt wnętrz musi być natomiast zawsze na bieżąco ze wszystkimi nowinkami z zakresu wzornictwa, materiałoznawstwa, kolorystyki, czy sposobu zagospodarowania przestrzennego.

Niekiedy, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, powinien ich pozytywnie zaskoczyć nowatorskimi pomysłami. Sprawdzają się one zwłaszcza wtedy, gdy na realizację projektu można przeznaczyć niewielki budżet. Projektant wnętrz Białystok musi też niekiedy umieć pogodzić komfort z niedużym metrażem mieszkania, czy pokoju.

Nie łatwo zostać architektem wnętrz. Posiadając jednak predyspozycje i traktując swój zawód jak pasję, można osiągnąć sukces jako dekorator. Jest to praca pełna wyzwań, w której podejmuje się trudne decyzje. Może być też satysfakcjonująca, zwłaszcza, gdy zobaczy się uśmiech na twarzy swoich klientów.

ile zarabia architekt wnetrz

Ile zarabia architekt wnętrz

Architekt wnętrz cieszy się rosnącym powodzeniem na rynku pracy. Troszczymy się bowiem o to, by nasze wnętrza urządzać zarówno funkcjonalnie, jak i z dużą dbałością o estetykę. Zatrudniając profesjonalistę, mamy pewność, że uda nam się dopieścić wystrój pokoi w mieszkaniu lub domu w każdym calu. Jednak czy wzrost zainteresowania usługami projektanta przekłada się również na wysokość wynagrodzenia – nie zawsze tak jest.

Wynagrodzenie architekta wnętrz Białystok zależne od doświadczenia

Architekt wnętrz Białystok może liczyć na wynagrodzenie, które będzie adekwatne do posiadanych umiejętności.

kuchni według projektu architektaChcąc zostać projektantem, by zarabiać krocie, można się rozczarować. Szczególnie na początku swojej kariery zawodowej.

 • Średnia pensja wnętrzarza wynosi około trzech tysięcy brutto miesięcznie.
 • Jednak na początku zarobki projektanta są zdecydowanie niższe, gdyż nie ma on jeszcze wyrobionej renomy.
 • Z kolei doświadczony architekt może liczyć na wynagrodzenie rzędu czterech i pół tysiąca złotych brutto.

Wyższe zarobki przy realizacji większych projektów

Projektant wnętrz Białystok może zarabiać dużo więcej, niż wymieniona wyżej kwota dla doświadczonego architekta. Wynagrodzenie może być bowiem również uzależnione od powierzchni, którą ma zaprojektować. Jeśli jest to przestrzeń domu, restauracji, bądź hotelu, wtedy dobry wnętrzarz może policzyć za swoją usługę nawet około dwudziestu tysięcy.

Niezależny architekt zarabia różnie

Wynagrodzenie architekta wnętrz będzie inne dla zatrudnionego w biurze projektowym i dla projektanta, który prowadzi własną firmę. W tym pierwszym przypadku zarobki wnętrzarza są uzależnione od wielkości biura. Natomiast, jeśli architekt pracuje sam na siebie, wtedy jego pensja jest uzależniona od liczby realizowanych projektów. Każde projektowanie wnętrz nie tylko wzbogaca portfolio architekta, ale również staje się jego wizytówką.

Projektant wnętrz może liczyć na wyższe honorarium, jeśli podejmuje się realizacji bardziej wymagającego przedsięwzięcia. Niemniej takie projekty przeważnie nie zdarzają się jeden po drugim. Dlatego też duże znaczenie ma to, czy osoby, bądź instytucje, które skorzystały z jego usług, polecą go również innym.

drzwi do łazienki

Jak dopasować najlepsze drzwi do łazienki?

Drzwi łazienkowe są bardzo ważnym elementem wyposażenia mieszkania, ale niestety rzadko zwracamy na nie uwagę podczas remontu, czy budowy nowego domu. Zwykle najwięcej zajmujemy się wyborem odpowiedniej armatury łazienkowej, a bardzo ważne jest również to, aby zastanowić się nad tym, który rodzaj drzwi do łazienki wybrać, żeby zagwarantować sobie solidność i prywatność.

Które drzwi łazienkowe wybrać?

Dopasowując odpowiednie drzwi do naszej łazienki, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że to dzięki nim wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz i nie utrzymuje się w łazience. Dlatego bardzo ważnym elementem takich drzwi jest przede wszystkim kratka wentylacyjna, która montowana jest najczęściej u dołu.

Drzwi do łazienki mogą mieć:

 • kratkę wentylacyjną,
 • tuleje wentylacyjne,
 • wyprofilowane podcięcia wentylacyjne.

Warto postawić na takie rozwiązanie, które pozwoli nam na szczeliny wentylacyjne, które będą całkowicie niewidoczne. Oczywiście zawsze na pierwszym miejscu powinniśmy stawiać na właściwą cyrkulację powietrza a dopiero później na odpowiednią estetykę drzwi łazienkowych.

Jakich wymiarów powinny być takie drzwi?

Przepisy prawa budowlanego zakładają, że drzwi łazienkowe powinny mieć co najmniej 2 metry wysokości i 80 cm szerokości. Niestety, nie zawsze takie wymiary pasują do każdego pomieszczenia, dlatego w niektórych przypadkach dobrze jest zdecydować się na drzwi wykonane na zamówienie.

Powinny być one tak zaprojektowane, aby otwierały się na zewnątrz. Nie mogą być tak zamontowane, aby utrudniać przejście czy po otwarciu dotykać innych elementów wyposażenia mieszkania. W ten sposób bardzo łatwo jest dostać się do łazienki w sytuacji awaryjnej gdy np. ktoś straci przytomność.

W jakim designie powinny być drzwi do łazienki?

Drzwi łazienkowe, które chcemy zakupić do swojego nowego mieszkania powinny być dopasowane do wystroju łazienki, ale z drugiej strony do przedpokoju.

Będzie można wtedy zastanowić się nad odpowiednim wypełnieniem drzwi i wentylacją.