bezpieczne odzyskiwanie danych

Jak bezpiecznie odzyskać utracone dane?

Każdy z nas może spotkać się z problemem utraconych danych. Przyczyny takiego problemu mogą być różne, ponieważ najczęściej jest to awaria urządzenia, ale również problemem może być szkodliwe oprogramowanie wirusowe.

Czasami również w wielu firmach dochodzi do tego, że nowi pracownicy dokonają przypadkowego skanowania albo też mechanicznie uszkodzą sprzęt poprzez upuszczenie, albo zalanie.

Co wolno robić podczas odzyskiwania danych?

odzyskiwanie danych z laptopaZawsze musimy pamiętać o tym, że Internet jest przede wszystkim bardzo wielką kopalnią wiedzy, ale również jednym wielkim śmietnikiem i należy odróżniać dobre informacje od tych zakłamanych. Jeżeli chodzi o rady dotyczące odzyskiwania danych, to jest ich bardzo dużo.

Na początek każdy początkujący użytkownik będzie chciał odzyskać dane za pomocą programu CHKDSK, ale jak się okazuje w przypadku utraty danych, nie jest to najlepsze rozwiązanie. Może to nawet spowodować bardzo duże ryzyko utracenia wszystkich informacji bezpowrotnie.

Dlaczego można utracić wszystkie zapisane dane?

Zazwyczaj w takim przypadku przydatne będzie odzyskiwanie danych w całości. Trzeba natomiast zachować odpowiedni spokój i nie próbować panikować, a przede wszystkim kilkukrotnie włączać i wyłączać komputera.

Mimo tego, że system będzie pokazywał brak danych, to tak naprawdę zostały one w pustych sektorach dysku.

Jakich pomysłów nie stosować przy odzyskiwaniu danych?

W Internecie można będzie znaleźć wiele różnych pomysłów, które są kompletnie nieprzydatne. Przede wszystkim nie warto:

  • Otwierać dysku z danymi, ponieważ proces ten może wykonać tylko doświadczony fachowiec za pomocą specjalistycznych narzędzi. Ingerencja osób trzecich i niewłaściwe otwarcie dysku może skutkować trwałym utraceniem zawartości.
  • Zamrażanie dysku to kolejna nierozsądna rada, która kończy się nieodwracalnym utraceniem zapisanych informacji.
  • Nie warto również po zalaniu urządzenia wkładać go do miski z ryżem. Niby proces ten pomoże wchłonąć wodę, ale przy okazji pył zawarty w ryżu zanieczyści dysk.