ile zarabia psycholog dziecięcy

Ile zarabia psycholog dziecięcy

Zmiana trendów, stylu życia i rozwój społeczeństwa generują zapotrzebowanie na specjalistyczne usługi psychologiczne. Wraz ze wzrostem zainteresowania pacjentów tematem zmieniają się również stawki na rynku świadczeniodawców takich jak poradnia psychologiczna, a sami psycholodzy zarabiają więcej niż jeszcze kilka lat temu.

Dorośli i najmłodsi pacjenci poradni psychologicznych

Wizyta u psychologa nie kojarzy się już negatywnie, wręcz przeciwnie. Z usług psychologów korzystają pracownicy korporacji, szefowie dużych firm, osoby działające na rynku mediów i celebryci.

dzieci po terapii u psychologaWszyscy oni – świadomi wartości tych usług i wpływu zdrowia psychicznego na inne obszary życia, dbają również o zrównoważony rozwój psychiczny swoich dzieci.

Średnie dochody w wymienionych grupach społecznych są średnio wyższe od dochodów w pozostałych osób, popularność poradni psychologicznych, zarówno specjalizujących się w pomocy dzieciom jak i osobom dorosłym jest szczególnie duża w metropoliach i dużych miastach.

Średnie zarobki psychologa dziecięcego w Polsce

Rozpatrując kwestię zarobków psychologów dziecięcych trzeba koniecznie wziąć pod uwagę rodzaj umowy o zatrudnienie i benefitów, jakie oferuje dany pracodawca.

  • W zależności od tego czy psycholog jest zatrudniony w poradni publicznej czy w prywatnej klinice jego zarobki i profil pacjentów będą się znacząco różnić.
  • Psycholog dziecięcy pracujący w swoim zawodzie średnio zarabia około 2000 zł/netto.
  • Niestety jedna czwarta przedstawicieli tego zawodu zarabia mniej niż 1500 zł netto.
  • Zarobki kolejnych 25% psychologów dziecięcych przekraczają kwotę 2300 zł/netto.

Własna poradnia psychologiczna jest znacznie bardziej atrakcyjnym źródłem dochodów, niż etatowa praca, jednak wiąże się również z dodatkowymi obowiązkami związanymi z zarządzaniem zespołem ludzi i prowadzeniem administracji.

Zarobki psychologów różnią się w zależności od miejsca pracy

Według raportu opublikowanego przez serwis pracuj.pl największe średnie zarobki w branży poradni psychologicznych są na terenie województwa mazowieckiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego oraz dolnośląskiego. Psychologowie dziecięcy zatrudnieni w województwach świętokrzyskim, podlaskim oraz kujawsko pomorskim zarabiają mniej (średnie wynagrodzenie w województwie pomorskim wynosi 1600zł/netto). Trend ten jest właściwy również dla innych zawodów, które nie są w żaden sposób związane z branżą poradnictwa psychologicznego. Rozwarstwienie zarobków w Polsce jest obserwowane od lat.