zwalczanie mrówek

Mrówki występujące w ogrodzie są dla właściciela bardzo często dużym problemem. Będą przede wszystkim przesuszać ziemię, ale także budować własne gniazda. Dodatkowo przez odkrywanie korzeni i kłączy roślin powodują to, że rośliny mogą uschnąć, a nawet nie wyrosnąć.

Co warto wiedzieć o mrówkach przed ich zwalczaniem?

Mrówki najchętniej odżywiają się pokarmem zwierzęcym i roślinnym, który posiada cukier oraz białko. Niektóre dodatkowo są również drapieżne i mogą także zjadać inne owady.

okno po zwalczeniu mrówekPorozumiewają się ze sobą za pomocą dotyku, ale również dźwięków czy zapachów. Za pomocą swoich feromonów znaczą ścieżki, które prowadzą do źródła pokarmu i do mrowiska.

Mrówki w ogrodzie powodują szkody ponieważ:

  • Uszkadzają drewniane elementy budynku,
  • Zanieczyszczają żywność,
  • Budują gniazda w ziemi,
  • Odkrywają korzenie roślin.

W jaki sposób zwalcza się mrówki w Białymstoku?

Zwalczanie mrówek warto zacząć od znalezienia i zniszczenia ich gniazda. Na początek możemy zalać wrzącą wodą lub specjalnymi preparatami przeciwko mrówkom ich najbliższe otoczenie. Warto zlokalizować największe mrówki robotnice i zlikwidować je wraz z potomstwem.

Na terenie Białegostoku do zwalczania mrówek używa się środka owadobójczego. Można w ten sposób wyłożyć odpowiednie przynęty w pokarmie, które następnie będą zabierane przez mrówki do gniazda. W ten sposób wszystkie samice, a także larwy karmione trutką będą mniej płodne lub nawet bezpłodne.

W jaki sposób pozbyć się mrówek bez zabijania?

Mrówki oprócz tego, że wyrządzają wiele szkód w ogrodzie to dodatkowo są również bardzo pożyteczne. Głównie ze względu na to, że zabijają i zjadają owady szkodliwe dla roślin. Gdy ich liczba jest dość mała, to możemy je śmiało tolerować, ponieważ w ogóle nie będą uciążliwe.

Do zwalczania mrówek w Białymstoku bez ich zabijania stosuje się specjalne bariery. Najlepiej jest zalepić wszystkie otwory wokół rur wodociągowych, a także przy instalacji centralnego ogrzewania. W budynku, w którym mieszkamy należy również uszczelnić wszystkie dziury w murach, a także opryskać ściany specjalnym preparatem.

Dodatkowo warto uszczelnić wszystkie okna i drzwi, a także wentylacje, którymi mogą przechodzić mrówki do naszego mieszkania. Można również posiekać pietruszkę lub zmielić pieprz ziołowy, ponieważ mrówki nie tolerują tego zapachu – w ten sposób będą odstraszane od naszych zapasów żywności.