zwalczanie mrówek

Mrówki występujące w ogrodzie są dla właściciela bardzo często dużym problemem. Będą przede wszystkim przesuszać ziemię, ale także budować własne gniazda. Dodatkowo przez odkrywanie korzeni i kłączy roślin powodują to, że rośliny mogą uschnąć, a nawet nie wyrosnąć.

Co warto wiedzieć o mrówkach przed ich zwalczaniem?

Mrówki najchętniej odżywiają się pokarmem zwierzęcym i roślinnym, który posiada cukier oraz białko. Niektóre dodatkowo są również drapieżne i mogą także zjadać inne owady. Porozumiewają się ze sobą za pomocą dotyku, ale również dźwięków czy zapachów. Za pomocą swoich feromonów znaczą ścieżki, które prowadzą do źródła pokarmu i do mrowiska.

Mrówki w ogrodzie powodują szkody ponieważ:

  • Uszkadzają drewniane elementy budynku,
  • Zanieczyszczają żywność,
  • Budują gniazda w ziemi,
  • Odkrywają korzenie roślin.

W jaki sposób zwalcza się mrówki w Białymstoku?

Zwalczanie mrówek warto zacząć od znalezienia i zniszczenia ich gniazda. Na początek możemy zalać wrzącą wodą lub specjalnymi preparatami przeciwko mrówkom ich najbliższe otoczenie. Warto zlokalizować największe mrówki robotnice i zlikwidować je wraz z potomstwem.

Na terenie Białegostoku do zwalczania mrówek używa się środka owadobójczego. Można w ten sposób wyłożyć odpowiednie przynęty w pokarmie, które następnie będą zabierane przez mrówki do gniazda. W ten sposób wszystkie samice, a także larwy karmione trutką będą mniej płodne lub nawet bezpłodne.

W jaki sposób pozbyć się mrówek bez zabijania?

Mrówki oprócz tego, że wyrządzają wiele szkód w ogrodzie to dodatkowo są również bardzo pożyteczne. Głównie ze względu na to, że zabijają i zjadają owady szkodliwe dla roślin. Gdy ich liczba jest dość mała, to możemy je śmiało tolerować, ponieważ w ogóle nie będą uciążliwe.

Do zwalczania mrówek w Białymstoku bez ich zabijania stosuje się specjalne bariery. Najlepiej jest zalepić wszystkie otwory wokół rur wodociągowych, a także przy instalacji centralnego ogrzewania. W budynku, w którym mieszkamy należy również uszczelnić wszystkie dziury w murach, a także opryskać ściany specjalnym preparatem.

Dodatkowo warto uszczelnić wszystkie okna i drzwi, a także wentylacje, którymi mogą przechodzić mrówki do naszego mieszkania. Można również posiekać pietruszkę lub zmielić pieprz ziołowy, ponieważ mrówki nie tolerują tego zapachu – w ten sposób będą odstraszane od naszych zapasów żywności.